We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor M1755T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 1.5 HP at 1735 RPM and 0.375 HP at 865 RPM. It features a NEMA 145T frame with a 3.5-inch shaft height and is designed for applications requiring dual-speed operation such as fans, blowers, and conveyors. The motor operates on 60 Hz power with a standard service factor and is built for reliable performance in industrial environments.
MODEL M1755T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,134.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
0.375
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
38
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
13.31 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1735/865
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 1. 5/. 375 |
|---|---|
| RPM | 1735/865 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35AA001P581 |
| Frame | 145T |
| Weight | 38. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 3523M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 703594 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3523M |
| Elec. Spec | 35WGP581 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35AA001 |
| Layout | 35LYAA001 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 12/21/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 7/16/2011 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1755T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35AA001P581 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/22/2009 | 23M 4/8P TEFC HOR 145T | |
| 35A001P581 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/6/2009 | 24M 4/8P TEFC HOR 145T | |
| 35A01S198 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4/8P TEFC HOR 145T | |
| 35A01S198 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 28M 4/8P TEFC HOR 145T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1755T |
| SPEC. | 35AA001P581 |
| HP | 1. 5/. 375 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 2. 34/1. 02 |
| RPM | 1735/865 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | - |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 52 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 59 Amps |
| Break-Down Torque | 17 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 13. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8. 42 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 69°C |
| Locked-Rotor Torque | 13. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 82°C |
| Starting Current | 17. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 53 | 66 | 76 | 82 | 86 | 80 |
| Efficiency | 64. 1 | 75. 6 | 78. 8 | 79. 4 | 78. 4 | 76 | 78. 8 |
| Speed (RPM) | 1784. 7 | 1770. 2 | 1754. 7 | 1737. 2 | 1717. 4 | 1688. 6 | 1725 |
| Line Amperes | 1. 62 | 1. 77 | 2. 01 | 2. 34 | 2. 74 | 3. 32 | 2. 58 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189000 | SA 35AA001P582 | 1 EA |
| RA176719 | RA 35AA001P582 | 1 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A01SP | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A22 | THRUBOLT 10-32 X 10. 125 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
M1754T
| Brand | Timken Belts |
| Model | 1295L16 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLS360P4W |
| Brand | Boston Gear |
| Model | H2020R |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/