We never sell your data to third parties
Baldor JML3606T is a 3 HP, 3450 RPM single-phase close-coupled pump motor with a 182JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for centrifugal and jet pump applications, it features a 1.15 service factor, operates on 115/230V at 60 Hz, and uses a standard F1 foot mounting configuration with the conduit box on the left. This motor is part of Baldor's pump motor line, offering reliable performance for fluid handling systems.
MODEL JML3606T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,339.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182JM
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
79
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
18.06 in
Phase
1
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 12 |
| Specification Number | 36H16-201 |
| Frame | 182JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | R |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 744056 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634L |
| Elec. Spec | 36WG0201 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36H016 |
| Layout | 36LYH016 |
| Frame | 182JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 4/26/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 2#16 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JML3606T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36H16-201 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 34L 2P TEFC HOR 182JM |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JML3606T |
| SPEC. | 36H16-201 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 29/14. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182JM |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | L |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 76 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 15 |
| DE | 6207 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 14 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 588 Ohms A Ph / 0. 896 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 80°C |
| Locked-Rotor Torque | 10 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 95°C |
| Starting Current | 86 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 70 | 83 | 88 | 91 | 92 | 92 | 92 |
| Efficiency | 61 | 71 | 73. 5 | 76 | 75 | 73 | 75. 4 |
| Speed (RPM) | 3558 | 3526 | 3496 | 3457 | 3407 | 3356 | 3427 |
| Line Amperes | 7 | 9 | 11. 5 | 14. 5 | 18 | 21. 8 | 16. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA034656 | SA 36E510W914 | 1 EA |
| RA030684 | RA 36E510W914 | 1 EA |
| OC3040F09SP | CYL OIL CAP 40MFD/370V | 1 EA |
| EC1161C06SP | ELEC CAP, 161-193 MFD, 250V, 2. 06D X 4. | 2 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 13XF0832A08 | 8-32 X. 50 PAN HD, SLTD, TYPE F SCREW, ZIN | 2 EA |
| 36GS3000 | GASKET, CAPACITOR COVER LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3405T01 | PUEP ENCL 207 BRG T'SLV, GRSR, DRAIN | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| 36CB3800SP | CAPACITOR COVER, CAST | 1 EA |
| HA7010A01 | CAPACITOR RETENTION CLAMP, 6. 562 LONG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| SP5064A01 | MODEL 36 TYPE LC STATIONARY SWITCH LEAD | 1 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 6 EA |
| 35FN3002A04SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 906 ID W/KEY | 1 EA |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0017 | CONN LABEL-1 PHASE-SINGLE VOLT-REV ROTNO | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read more| Brand | INA Bearing |
| Model | VLU200944 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/