We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3586T is a 2 HP, 3490 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with NEMA Premium efficiency.
MODEL CEM3586T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,277.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Iron
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
60
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.04 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3490 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 05C052X117E7 |
| Frame | 145TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0526M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0526M |
| Elec. Spec | 05WGX117 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05C052 |
| Layout | 05LYC052 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 7/14/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3586T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05C052X117E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/20/2010 | 26M 2P TEFC HOR 145TC SUPER E | |
| 05C052W115E7 | BALDOR/WESTVILLE | 7/18/2008 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C052W115E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/19/2001 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C02W115E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C02W115E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C052X117E7 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 26M 2P TEFC HOR 145TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3586T |
| SPEC. | 05C052X117E7 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 3-5/2. 5 |
| RPM | 3490 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 98 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 912 Amps |
| Break-Down Torque | 14. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 9119 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 33 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 11. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 52°C |
| Starting Current | 25. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 75 | 84 | 88 | 90 | 91 | 89 |
| Efficiency | 74. 3 | 83. 5 | 85. 9 | 86. 4 | 85. 9 | 84. 8 | 86. 1 |
| Speed (RPM) | 3571. 7 | 3546. 5 | 3520. 2 | 3492. 1 | 3460. 7 | 3425. 5 | 3473 |
| Line Amperes | 1. 1 | 1. 47 | 1. 93 | 2. 44 | 3 | 3. 61 | 2. 78 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 98 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 912 Amps |
| Break-Down Torque | 14. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 9119 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 33 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 11. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 52°C |
| Starting Current | 25. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 75 | 84 | 88 | 90 | 91 | 89 |
| Efficiency | 74. 3 | 83. 5 | 85. 9 | 86. 4 | 85. 9 | 84. 8 | 86. 1 |
| Speed (RPM) | 3571. 7 | 3546. 5 | 3520. 2 | 3492. 1 | 3460. 7 | 3425. 5 | 3473 |
| Line Amperes | 1. 1 | 1. 47 | 1. 93 | 2. 44 | 3 | 3. 61 | 2. 78 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200230 | SA 05C052X117E7 | 1 EA |
| RA187548 | RA 05C052X117E7 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP1100A02 | FR ENDPLATE, TEFC W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP1329A01 | PU EP ENCL 143-5TC 205 BRG W/GRSR & STD | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A02SP | IEC FH W/GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3586T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3586T
Brand
Baldor
Model
CEM3555T
Brand
Leeson
Model
121673.00
Brand
WEG
Model
00236ET3E145TC-W22
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 16024 P/6 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/