We never sell your data to third parties
WEG 00236ET3E145TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor. This 2 HP, 3600 RPM motor features a 145TC C-face mount frame and operates on 208-230/460V, 60 Hz power. Part of the W22 severe duty line, it offers cast iron construction, IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00236ET3E145TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$572.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
143/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 98 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 3480 |
| Full Load Amps | 5. 60-5. 12/2. 56 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 1. 98/0. 990 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 9 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 5. 60-5. 12/2. 56 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3555T
Brand
Leeson
Model
121673.00
Brand
Baldor
Model
CEM3586T
| Brand | SMC |
| Model | SS5Y5-42-04-02T |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | HB0028 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more