We never sell your data to third parties
Climax Metal 2C-050 two-piece clamping shaft collar with 1/2" bore, steel black oxide finish. Split design allows mid-shaft installation without removing components. Uniform clamping pressure prevents shaft marring. OD 1 1/8", width 13/32", screw size 8-32 x 1/2. Suitable for axial positioning in light-duty applications.
MODEL 2C-050
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$8.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore Size
1/2"
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1 1/8"
Screw Size
8-32 x 1/2
Series
2C
Type
Standard
Width
13/32"
Climax Metal Products Climax 2C-050
UPC: 044861247433 | UNSPSC: 31162811 | GTIN:
Bearings > Shaft Collars, Adapters & Extenders > Clamping Collars
Climax Clamping Collar, Standard, Series: 2C, 1-1/8 in OD, 13/32 in Width, #8-32 x 1/2 in Screw, Steel, Black Oxide
Features:
- Design fully engages the shaft without marring
- Easily installed where major disassembly would otherwise be required
- Greater axial holding power than set screw or one piece clamping collars
- Effective on hard and soft shafts
- 3A thread hex socket cap screw
Specs:
| Screw Size | #8-32 x 1/2 in |
|---|---|
| Outside Diameter | 1-1/8 in |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Width | 13/32 in |
| Type | Standard |
| Series | 2C |
Packaging:
- Weight: 0.0787 lb
Certifications/Standards:
ASTM A108 | ASTM A574
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreBrand
Climax Metal
Model
G2SC-050-B
| Brand | SMC |
| Model | SS5Y5-42-04-02T |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | HB0028 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0102XSSB47A-P |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more