We never sell your data to third parties
Baldor CEM3581T is a 1 HP, 1760 RPM, 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and meets NEMA Premium efficiency standards.
MODEL CEM3581T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,157.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Iron
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
54
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.04 in
Phase
3
Power Factor
67
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 05C052X122G1 |
| Frame | 143TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0519M |
| Elec. Spec | 05WGX122 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05C052 |
| Layout | 05LYC052 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3581T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05C052X122G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/4/2010 | 19M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052X014G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/3/2009 | 24M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052W052E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/24/2008 | 24M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052X014G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/6/2007 | 24M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052W706G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/13/2006 | 23M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052W052E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/19/2001 | 24M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C02W52E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C02W52E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24M 4P TEFC HOR 143TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3581T |
| SPEC. | 05C052X122G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 1-3/1. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 3. 1 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 16. 05 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 30°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 49 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 36°C |
| Starting Current | 12. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 49 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72. 2 | 82. 1 | 84. 8 | 85. 6 | 85. 3 | 84. 4 | 85. 4 |
| Speed (RPM) | 1790. 9 | 1781. 2 | 1771. 5 | 1760. 7 | 1749. 1 | 1736. 6 | 1754 |
| Line Amperes | 1. 05 | 1. 15 | 1. 33 | 1. 54 | 1. 79 | 2. 07 | 1. 69 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201057 | SA 05C052X122G1 | 1 EA |
| RA188362 | RA 05C052X122G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP1100A02 | FR ENDPLATE, TEFC W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP1329A01 | PU EP ENCL 143-5TC 205 BRG W/GRSR & STD | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A02SP | IEC FH W/GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM2551T
Brand
Baldor
Model
CEM3554T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3556T
Brand
Baldor
Model
CEM3555
Brand
Baldor
Model
CEM3581T
Brand
WEG
Model
00118ET3E143TC-W22
Brand
Baldor
Model
CEM3546
Brand
Baldor
Model
CEM3546T
Brand
Leeson
Model
121179.00
Brand
Leeson
Model
121936.00
Brand
Teco-Westinghouse
Model
NP0014C
Brand
WEG
Model
00118ET3ERS143TC
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/