We never sell your data to third parties
Leeson 101766.00 0.33 HP, 1725 RPM single-phase general purpose motor with S56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, C-face mounting, Class B insulation. UL and CSA listed.
MODEL 101766.00
$315.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
6.6/3.3
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
61
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
S56C
Frame Length
5.25
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
8.75
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
L
KW
0.25
Length
13.75
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
59
Resistance main
6.16
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
7.88
Regal Beloit Leeson&Reg; 101766.00
UPC: 691720005965 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Type CF Continuous Duty, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 4-Pole, N NEMA Design Special Features, 0.33 hp, 115/208 to 230 VAC, 6.8/3.0 to 3.4 A, 60 Hz Frequency, 1725 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 48 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Selective CCW Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, Round Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 9.94 in L x 7.67 in W x 7.4 in H Dimensions
Features:
- Durable rolled steel construction
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | Type CF Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 9.94 in L x 7.67 in W x 7.4 in H |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 6.8/3.0 to 3.4 A |
| Mounting Type | Round |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Shaft Size | 5/8 in Dia |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Special Features | 4-Pole, N NEMA Design |
| Service Factor | 1.149 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3501
Brand
Leeson
Model
G1513
| Brand | Bando |
| Model | 150-S3M-1014 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | S504 |
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/