We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 102860.00 0.50 HP General Purpose Motor, 3 phase, 1800 RPM, 208-230/460 V, 56C Frame, TEFC 0.50 HP General Purpose Motor, 3 phase, 1800 RPM, 208-230/460 V, 56C Frame, TEFC
MODEL 102860.00
$410.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
2.0/1.0
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
73
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
S56C
Frame Length
5.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
8.75
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
L
KW
0.37
Length
13.75
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
62
Resistance main
8.91
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
7.88
Regal Beloit Leeson&Reg; 102860.00
UPC: 691720326404 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Type TF Continuous Duty, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 4-Pole, B NEMA Design Special Features, 1/2 hp, 208 to 230/460 VAC, 2.1 to 2.2/1.1 A, 60 Hz Frequency, 1725 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 48 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, Round Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10.19 in L x 7.41 in W x 5.62 in H Dimensions
Features:
- Standard, EPACT and premium efficiency motor
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors torques exceed NEMA performance standards
Specs:
| Type | Type TF Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 10.19 in L x 7.41 in W x 5.62 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 2.1 to 2.2/1.1 A |
| Mounting Type | Round |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48 |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Shaft Size | 5/8 in Dia |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Special Features | 4-Pole, B NEMA Design |
| Service Factor | 1.149 |
Packaging:
- Weight: 18.0 lb
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
SKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreBrand
Baldor
Model
VM3538
| Brand | INA Bearing |
| Model | KA11TN |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | PP18703000-250D |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 104-C30D22 |
| Brand | Dixon |
| Model | 4314-52 |
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95007111 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | HW-PCC141206CHQR |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96085004 |
SKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/