We never sell your data to third parties
Leeson 108231.00 1 HP, 1750 RPM DC SCR motor with S56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Permanent magnet DC motor operates on 180V at 60 Hz with Class F insulation and continuous duty rating. Features 0.625" shaft diameter and ball bearings.
MODEL 108231.00
$1,041.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
5
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85
Enclosure
TEFC
Frame
S56C
Frame Length
7.47
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
KW
0.75
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.06
Speed [Max]
1750
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
180
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 108231.00
UPC: 691720006832 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON Washguard DC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Washdown Duty Motors, 0.75 kW, 180 VDC, 5 A, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), S56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 36 in-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 14.82 in L x 6.5 in W x 8.44 in H
Features:
- Pressure encapsulation technology winding end coils totally encapsulated
- 303 stainless steel shaft resists corrosion
- Lubricated spring loaded contact seals prevent moisture from entering the motor
- Patented V-ring Forsheda seal deflects water
- Double sealed and oversize bearings with high temperature lubricant
- Exterior and interior components protected against moisture, acids, alkalis and oil
- Cast conduit box for superior sealing includes threaded entrance, drain holes and nitrile gaskets
- 304 stainless steel conduit box and fan cover
- Re-positionable drain plugs for use in multiple mounting positions
- Nylon seals at bolt heads for superior sealing
- Machined fits throughout
- Stainless steel fan guard and data plate
- Chemically inert, static free fan with positive mounting
- White epoxy finish
- For extended life in wet and high humidity applications
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 14.82 in L x 6.5 in W x 8.44 in H |
| Voltage Rating | 180 VDC |
| Amperage Rating | 5 A |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | S56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Torque Rating | 36 in-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed | USDA Approved
Warranty:
1 Year
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read moreBrand
Baldor
Model
CDPWD3455
SKU: 2526415
5hp single phase lasson motor
Delivery was fast and easy. This is my 2nd motor from mrosupply. I have installed this motor last weekend and I am very satisfied so for..
Read moreSKU: 2526483
Excellent!
Great price and fast delivery! A problem with a defective piece resolved quickly! Great service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/