We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 108711.00 is a 0.50 HP, 92 RPM DC gearmotor with a 48Y NEMA frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 90V DC at 60 Hz. This permanent magnet DC gearmotor is designed for SCR drive control applications. Manufactured by Regal Rexnord under the LEESON brand.
MODEL 108711.00
$1,379.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
5
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
66.9
Enclosure
TEFC
Frame
48Y
Frame Length
5.97
Height
10.88
HP
0.50
Insulation Class
F
KW
0.37
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
92
Service factor
1
Shaft Diameter
0.750
Shaft Length
1.5
Shaft type
Parallel
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
90
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 108711.00
UPC: 691720007167 | UNSPSC: 20101617 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gearmotors > Offset Parallel Shaft Gearmotors > Helical Offset Gearmotors
LEESON Gear Motor, Parallel Shaft Continuous Duty, Series: P1100, 90 VDC, 5 A Full Load Amperage, 0.5 hp, 3, 92 rpm Maximum, 3/4 in Shaft Dia, 1-1/2 in Shaft Length, Reversible, 320 in-lb, 19:1 Gear Ratio, Right-Angle Capacitor Start Motor, Ball Bearing, 575 lb Overhung Load, Special Mount, 40 deg C Ambient, Class F Insulation, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), Die Cast Aluminum Housing, 16.49 in L x 8.13 in W x 6.6 in H
Features:
- Rugged die cast aluminum gear housing for maximum gear and bearing support
- Precision machined gearing and hardened for maximum load capability
- All gearing designed and rated to AGMA class 9 standards and to withstand momentary shock overload of 200%
- Oversized output bearings for greater overhung load capacity and long life
- High carbon alloy output shaft provides maximum strength and rigidity
- All needle bearing journals are precision ground after heat treating to provide maximum fit and finish
- Heavy duty industrial oil seals keep lubricant in and dirt out
- Gears and bearings are splash lubricated with permanent, heavy duty gear oil
- Fractional horsepower DC motors
Specs:
| Series | P1100 |
|---|---|
| Type | Parallel Shaft Continuous Duty |
| Maximum Speed | 92 rpm |
| Dimensions | 16.49 in L x 8.13 in W x 6.6 in H |
| Shaft Length | 1-1/2 in |
| Voltage Rating | 90 VDC |
| Mounting Type | Special |
| Insulation Type | Class F |
| Motor Type | Right-Angle Capacitor Start |
| Rotation Type | Reversible |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C Ambient |
| Gear Ratio | 19:1 |
| Bearing Type | Ball |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Shaft Diameter | 3/4 in |
| Phase | 3 |
| Torque Rating | 320 in-lb |
| Full Load Amperage | 5 A |
| Overhung Load | 575 lb |
Certifications/Standards:
AGMA Class 9 | CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read More| Brand | Lubriplate |
| Model | L0961-060 |
| Brand | Tingley |
| Model | 31251-6 |
| Brand | Carter |
| Model | CNBH-20-S |
| Brand | Tingley |
| Model | O41008-4XL |
| Brand | Turck |
| Model | PKG 3M-2-PSG 3M/S90/S618 |
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/