We never sell your data to third parties
Leeson 109083.00 0.50 HP, 1750 RPM DC SCR motor with US56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 180V DC at 60 Hz with permanent magnet design for SCR drive control. Class F insulation, ball bearings (6205 drive end, 6203 opposite drive end). Built for washdown duty applications.
MODEL 109083.00
$1,139.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
2.7
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
77.3
Enclosure
TEFC
Frame
US56C
Frame Length
7.25
Height
10.88
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
F
KW
0.37
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.05
Speed [Max]
1750
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
180
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 109083.00
UPC: 691720343081 | UNSPSC: 26101200 | GTIN:
Electric Motors > DC Motors
LEESON Washguard DC Motor, 4-Pole Continuous Duty Low Voltage, Special Features: IEC Metric Motors, 0.50 hp, 180 VDC, 2.7 A, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), US56C Frame, 0.625 in Dia x 2.05 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 18 in-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 6.5 in Dia x 13.87 in L x 8.91 in H
Features:
- Combination of features and low cost make these ideal for many uses
- For use in OEM applications
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty Low Voltage |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 6.5 in Dia x 13.87 in L x 8.91 in H |
| Voltage Rating | 180 VDC |
| Amperage Rating | 2.7 A |
| Power Rating | 0.50 hp |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | US56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Torque Rating | 18 in-lb |
| Shaft Size | 0.625 in Dia x 2.05 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | IEC Metric Motors |
| Service Factor | 1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 66 x 77 x 12U41 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5VK2240 |
| Brand | Pyramex |
| Model | GB9420STM |
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/