We never sell your data to third parties
Leeson 113373.00 1 HP, 1725 RPM single-phase agricultural motor with a 56H NEMA rolled steel frame and Open Drip Proof enclosure. Operates on 230V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Designed for fan and blower applications in agricultural environments.
MODEL 113373.00
$798.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
6.5
Design code
2VT
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
69
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
ODP
Frame
56H
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
22
KVA code
K
KW
0.75
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
2
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
76
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 113373.00
UPC: 691720012048 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4 and 6 Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose HVAC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1 hp, 230 VAC, 6.5 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, DP, 56H Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 3 ft-lb, Resilient Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.82 in L
Features:
- Can be mounted within or outside the fans airstream
- Two speed, two winding and variable torque motor
Specs:
| Type | 4 and 6 Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.82 in L |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| Amperage Rating | 6.5 A |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56H |
| Rotation | Selective CCW |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose HVAC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6005-2RLD |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 58X87X7SC |
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/