We never sell your data to third parties
Leeson 113591.00 1.50 HP, 3450 RPM three-phase washdown duty motor with a 56HC NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with Class F insulation and ball bearings. Rolled steel frame designed for washdown environments requiring moisture and corrosion resistance.
MODEL 113591.00
$610.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.8/1.9
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
84
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TENV
Frame
56HC
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
1.1
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
88
Resistance main
8.92
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 113591.00
UPC: 691720012161 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, 1.5 hp, 230/460 VAC, 3.8/1.9 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3450 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV) Enclosure, 56HC Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 2.25 ft-lb Torque, C-Face Footed Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.56 in L x 6.77 in H Dimensions
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous-Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.56 in L x 6.77 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.8/1.9 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 2.25 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEWDM3550
| Brand | PIP |
| Model | 47212/2XL |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3/5VXP1250 |
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/