We never sell your data to third parties
Leeson 114152.00 0.50 HP, 1140 RPM three-phase brake motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.0 service factor. Rolled steel frame, Class B insulation, ball bearings. Designed for applications requiring quick stopping and holding torque.
MODEL 114152.00
$1,321.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
2.4/1.2
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
70
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
5.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
K
KW
0.37
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
6
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
56
Resistance main
11.25
RPM
1100 - 1200
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1140
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 114152.00
UPC: 691720013281 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Application Type: Brake Motors, Special Features: Washdown Duty Motors, 0.5 hp, 208 to 230/460 VAC, 2.4/1.2 A, 60 Hz, 3 ph, 1140 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 36 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 15.81 in L x 7.27 in H
Features:
- Fail-safe positive stop and holding brakes
- Load stops automatically when power is turned off
- Manual brake release designs
- Dual voltage brake coils
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 15.81 in L x 7.27 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 2.4/1.2 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1140 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 36 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Brake Motors |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHFLCTQ202-10 |
| Brand | Bando |
| Model | 600-DS8M-1384 |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-720 |
| Brand | Harwal |
| Model | 17 x 25 x 10U41 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75040848 |
SKU: 2526150
Owner
I like this company, the people are very friendly and they help you with whatever you need.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 2834607
Above and beyond the call
We are very satisfied with MRO with special thank you going to Ariel for going above and beyond to get the job done and help us avoid a problem. Thank you
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/