We never sell your data to third parties
Leeson 116523.00 5 HP, 3450 RPM, single-phase ODP definite purpose motor with 56 NEMA frame. Rolled steel frame, 0.625" shaft diameter, 1.88" shaft length. 208-230V, 60 Hz, Class F insulation, ball bearings. 70% efficiency, 2-pole design.
MODEL 116523.00
$585.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
15
Design code
NO DESIGN CODE
Drive End Bearing Size
205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
70
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
ODP
Frame
56
Frame Length
7.56
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
9.75
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
22
KVA code
C
KW
5.3
Length
19.31
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
92
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
208-230
Width
11.19
Regal Beloit Leeson&Reg; 116523.00
UPC: 691720349847 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Air Compressor Motors, Fan and Blower Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 5 hp, 208 to 230 VAC, 15 to 15 A, 60 Hz, 1 ph, 3450 rpm, 1 Speed, DP, 56 Frame, 0.63 Dia x 1.88 L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 11.44 in L x 7.04 in W x 8.34 in H
Features:
- Double shielded ball bearings
- Designed for belted loads
- High efficiency copper windings
- High starting and breakdown torque
- Dual rotation
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 11.44 in L x 7.04 in W x 8.34 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 15 to 15 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Shaft Size | 0.63 Dia x 1.88 L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Air Compressor Motors, Fan and Blower Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read More| Brand | Harwal |
| Model | 20 x 30 x 06U41 |
| Brand | Invertek |
| Model | ODV-3-220105-1F1A-MN |
SKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2525292
Happy customer
Always pleased with the motors that I purchase for my customers
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/