We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 116698.00 5 HP Jet Pump Motor, 3 phase, 3600 RPM, 230/460 V, 56J Frame, ODP 5 HP Jet Pump Motor, 3 phase, 3600 RPM, 230/460 V, 56J Frame, ODP
MODEL 116698.00
$533.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
12.4/6.2
Design code
A
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
ODP
Frame
56J
Frame Length
8.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
22
KVA code
L
KW
3.7
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
86.5
Resistance main
3.1
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.44
Shaft type
J
Speed [Max]
3490
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 116698.00
UPC: 691720346570 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Jet Pump (JM/JP) Motors, Special Features: Explosion Proof AC Motors, 5 hp, 230/460 VAC, 12.4/6.2 A, 60 Hz, 3 ph, 3490 rpm, 1 Speed, DP, 56J Frame, 0.63 in Dia x 2.44 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 7.5 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.68 in L
Features:
- Threaded shafts made of 303 grade stainless steel
- CCW rotation facing lead end
- Quiet flow-through ventilation system
- Double sealed bearings on shaft end
- Terminal board provided for connections
- Locked shaft end bearings
- Automatic overload protection
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.68 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 12.4/6.2 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3490 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56J |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 7.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 2.44 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Jet Pump (JM/JP) Motors |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreBrand
Leeson
Model
116699.00
SKU: 2526216
Recent purchase
The motor was shipped out fast and received quick enough to not have any downtime and miss any shipments. Will buy from again when needed.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/