We never sell your data to third parties
Leeson 120379.00 3 HP, 3450 RPM three-phase agricultural motor with a 145T NEMA frame and Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for aeration fan, crop dryer, and grain dryer applications. Rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings.
MODEL 120379.00
$510.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
7.6/3.8
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
84
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEAO
Frame
145T
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
J
KW
2.2
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
86
Resistance main
6.2
RPM
3400 - 3600
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
3450
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
7.94
Regal Beloit Leeson&Reg; 120379.00
UPC: 691720015476 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole, Application Type: Farm Duty Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 3 hp, 208 to 230/460 VAC, 8.4 to 7.6/3.8 A, 60 Hz, 3 ph, 3450 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), 145T Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.34 in L x 6.5 in W x 6.77 in H
Features:
- Must be mounted in airstream for proper motor cooling
- Epoxy painted to resist corrosion
- Designed to run in the airflow of the driven fan
- Double sealed full contact ball bearings
- Non standard shaft extension
Specs:
| Type | 2-Pole |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.34 in L x 6.5 in W x 6.77 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 8.4 to 7.6/3.8 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3450 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145T |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Farm Duty Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose HVAC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreBrand
Baldor
Model
AFM3532
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 222 ECP |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R329B |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | AT-620 |
SKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/