We never sell your data to third parties
Leeson 120990.00 is a 2 HP, 2850 RPM single-phase Special Voltage Motor with a 145TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 110/220V at 50 Hz with Class F insulation and ball bearings. Rolled steel frame construction. Designed for applications requiring non-standard voltage configurations.
MODEL 120990.00
$844.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
17.2/8.6
Design code
NO DESIGN CODE
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
84
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
50
Height
10.88
HP
2
Hz
50
Insulation Class
F
IP code
54
KVA code
H
KW
1.5
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
92
Resistance main
1.06
RPM
2850
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
110/220
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 120990.00
UPC: 691720016398 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 2 hp, 110/220 VAC, 17.2/8.6 A, 50 Hz, 1 ph, 2850 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 3.6 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.93 in L
Features:
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.93 in L |
| Voltage Rating | 110/220 VAC |
| Amperage Rating | 17.2/8.6 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Speed | 2850 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145TC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 3.6 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL3515-50
| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y549 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 5011LTFCD6527 |
SKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/