We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 131630.00 5 HP, 1740 RPM, single-phase definite purpose motor with 184TC NEMA frame and ODP (Open Drip Proof) enclosure. Operates on 208-230V at 60 Hz with Class F insulation and 1.125" shaft diameter. Rolled steel frame construction with ball bearings (6206 drive end, 6205 opposite drive end). 83% efficiency, 4-pole design.
MODEL 131630.00
$644.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
83
Enclosure
ODP
Frame
184TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 131630.00
UPC: | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Type KD Continuous-Duty, 5 hp, 208 to 230 VAC, 23 to 21 A, 60 Hz Frequency, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 184TC Frame, 1-1/8 in Dia x 4-1/2 in L Shaft, Selective CCW Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, Rigid Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Steel, 14.69 in L x 10.89 in W x 11.31 in H Dimensions
Specs:
| Type | Type KD Continuous-Duty |
|---|---|
| Material | Steel |
| Dimensions | 14.69 in L x 10.89 in W x 11.31 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 23 to 21 A |
| Mounting Type | Rigid |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184TC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia x 4-1/2 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1.149 |
Packaging:
- Weight: 80.0 lb
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreBrand
Baldor
Model
CL1410TM
| Brand | Gates Rubber |
| Model | TL18L050 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | TL28L100 |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | P5001025 |
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/