We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 140685.00 10 HP, 3600 RPM, single-phase general purpose motor with 215T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230V at 60 Hz. Suitable for a wide range of industrial applications requiring reliable, continuous-duty performance.
MODEL 140685.00
$1,774.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230
Regal Beloit Leeson&Reg; 140685.00
UPC: 691720256992 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 10 hp, 208 to 230 VAC, 44 to 41.5 A, 60 Hz, 1 ph, 3500 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 215T Frame, 1.38 in Dia x 3.38 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 15 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 19.84 in L x 13.09 in W x 11.67 in H
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceed NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 19.84 in L x 13.09 in W x 11.67 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 44 to 41.5 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3500 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 215T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 15 ft-lb |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 3.38 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreBrand
Baldor
Model
L3711T
| Brand | PIP |
| Model | 302-0702Z-OR/L |
| Brand | Bestorq |
| Model | 2/3VK750 |
| Brand | Winsmith |
| Model | E17CDTD71000R6 |
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2526181
Tablesaw motor
Great service and super fast shipping. I ordered it and received the motor the next day. Can't ask for any better than that.will be buying from them again
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/