We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 192233.00 3 HP, 3500 RPM three-phase general purpose motor with a 90L NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Aluminum frame, Class F insulation, and ball bearings. Suitable for continuous duty industrial applications.
MODEL 192233.00
$147.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
87.5
Enclosure
TEFC
Frame
90L
Frame Material
Aluminum
Frequency
60
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
KW
2.2
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.000
Shaft Length
1.96
Voltage
575
Regal Beloit Leeson&Reg; 192233.00
UPC: 691720002070 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Special Features: IEC Metric Motors, 3 hp, 575 VAC, 3 A, 60 Hz, 3 ph, 3500 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 90L Frame, 1 in Dia x 1.96 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, B3 Flange/Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Aluminum, 10:1 Variable Torque Speed, 13.42 in L
Features:
- IRIS inverter duty insulation system
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 13.42 in L |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Amperage Rating | 3 A |
| Mounting Type | B3 Flange/Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3500 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 90L |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 1 in Dia x 1.96 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | IEC Metric Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | CSA LR33543 | UL E57948 Listed
Warranty:
1 Year
SKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreSKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreSKU: 227571
Very good experience
Good morning I received 4 pieces of this part number from 3 different purchase orders , first two of them were on October then 8 weeks delivery time but for the third one only one week delivery time , it was excellent , I hope it was the same case for first two Everything is OK
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/