We never sell your data to third parties
Baldor CEM3583T-5 is a 1.5 HP, 3500 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B for general-purpose applications like pumps, fans, and compressors. It meets NEMA Premium efficiency standards for reduced energy consumption.
MODEL CEM3583T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,220.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Iron
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
54
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.04 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 05C052X103G1 |
| Frame | 143TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0520M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0520M |
| Elec. Spec | 05WGX103 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05C052 |
| Layout | 05LYC052 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/21/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3583T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05C052X103G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/21/2010 | 20M 2P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052W061E7 | BALDOR/WESTVILLE | 7/18/2008 | 24M 2P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052W061E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/19/2001 | 24M 2P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C02W61E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24M 2P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C02W61E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24M 2P TEFC HOR 143TC SUPER-E | |
| 05C052X103G1 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 20M 2P TEFC HOR 143TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3583T-5 |
| SPEC. | 05C052X103G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 5 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 22 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 763 Amps |
| Break-Down Torque | 9. 55 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 19. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 64 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 41 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 51°C |
| Starting Current | 14. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 66 | 78 | 85 | 89 | 90 | 87 |
| Efficiency | 72. 1 | 82. 1 | 84. 3 | 84. 7 | 84. 3 | 82. 8 | 84. 5 |
| Speed (RPM) | 3575 | 3552 | 3527 | 3499 | 3468 | 3434 | 3480 |
| Line Amperes | 0. 839 | 1. 01 | 1. 25 | 1. 54 | 1. 85 | 2. 24 | 1. 73 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA196916 | SA 05C052X103G1 | 1 EA |
| RA184357 | RA 05C052X103G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP1100A02 | FR ENDPLATE, TEFC W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP1329A01 | PU EP ENCL 143-5TC 205 BRG W/GRSR & STD | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A02SP | IEC FH W/GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3583T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3583T
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/