We never sell your data to third parties
Baldor ECP4406TR-4 is a 150 HP, 1785 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 445T frame (11-inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and Inpro shaft seals are designed for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL ECP4406TR-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$25,132.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
445T
Frame Material
Iron
HP
150
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2182
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
44.75 in
Phase
3
Power Factor
86
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 445T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 150.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Division II |
| Agency Approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Mobil SHC 220 (Athens Only) |
| Constant Torque Speed Range | 15-60 |
| Current @ Voltage | 169.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 95.8 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 169.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | F |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 1/0 AWG |
| Motor Type | A4488M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 44.75 IN |
| Power Factor | 86 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Roller |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3.375 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1785 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| XP Temp Code | T3 |
Brand
Baldor
Model
ECP4406T-5
Brand
Baldor
Model
ECP4406TR-4
Brand
Baldor
Model
ECP4406T-4
| Brand | Bando |
| Model | 800-KPS8M-1696 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/