We never sell your data to third parties
Baldor CJWDM3463 is a 0.75 HP, 3450 RPM three-phase washdown duty motor with a 56J NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications requiring frequent cleaning, it features a stainless steel jet pump shaft, F1 foot mounting, and operates on 60 Hz. This motor is part of Baldor's washdown duty line, built for corrosive environments.
MODEL CJWDM3463
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$794.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
33
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.72 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.5
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56J |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | .750 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 208.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 3.800 A @ 208.0 V 1.400 A @ 460.0 V 3.000 A @ 208.0 V 2.800 A @ 230.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 68.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 1.4 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3514M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 12.72 IN |
| Power Factor | 74 |
| Product Family | Wash Down |
| Pulley End Bearing Type | Sealed Bearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Ext Thread |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.50 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 3450 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/