We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ERL1319A is a 1.5 horsepower, 1725 RPM single-phase electric motor with a NEMA 56/56H frame and an open drip proof (ODP) enclosure. This general-purpose motor operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor and Class B insulation. It is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery requiring reliable single-phase power.
MODEL ERL1319A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$839.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56H
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
59
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
14.67 in
Phase
1
Power Factor
93
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35G120-3069 |
| Frame | 56H |
| Weight | 42. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AK |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787418 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528L |
| Elec. Spec | 35WG3069 |
| CD Diagram | CD0052 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35G120 |
| Layout | 35LYG120 |
| Frame | 56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RS |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 2/28/2013 |
| Leads | 4#16 A&J, 2#18 B PH, 1#14 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for RL1319A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35G120-3069 | BALDOR/WESTVILLE | 4/24/2007 | 28L 4P OPEN RESL 56H ATO | |
| 35G120-3069 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/24/2007 | 28L 4P OPEN RESL 56H ATO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | RL1319A |
| SPEC. | 35G120-3069 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 18/9 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56H |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | L |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 68 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 9. 4 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 89 Ohms A Ph / 1. 09 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 65°C |
| Locked-Rotor Torque | 13. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 80°C |
| Starting Current | 51 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 56 | 70 | 74 | 82 | 84 | 79 |
| Efficiency | 51 | 65 | 66 | 68 | 66 | 64. 5 | 66. 8 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1780 | 1765 | 1738 | 1720 | 1690 | 1727 |
| Line Amperes | 6. 05 | 6. 6 | 7. 75 | 9 | 10. 6 | 12. 6 | 9. 96 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA008109 | SA 34K18W140 | 1 EA |
| RA004556 | RA 34K18W140 | 1 EA |
| EC1189A02SP | 61B2D120189NNBA ELEC CAP, 189-227MFD, 12 | 1 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| LD5000A52 | LEAD ASSY W/INTERNAL STAR RING TERMINALS | 1 EA |
| 11XT1032A06 | 10-32 X 3/8 HX WSHR HD SLTD TYPE 23 | 2 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| 34EP3202A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| RM1000A03SP | CUSHION RING, MDL 17-33-34 | 1 EA |
| HA6004A01A | CLAMP CUSHION RING ASSY | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| RM1000A03SP | CUSHION RING, MDL 17-33-34 | 1 EA |
| HA6004A01A | CLAMP CUSHION RING ASSY | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| WD1000A03 | 41531 AMP FLG. TERM, 4M/REEL(2. 5MIL) | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3203A01 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| 34BA4003A01SP | RESILIENT BASE, (LENGTH 8. 22') | 1 EA |
| SP5068A01 | 34L TERM PANEL STAT SWITCH #E-6' | 1 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0052 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLI45143R15Y |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/