We never sell your data to third parties
Baldor CJL3507A is a 0.75 horsepower, 1725 RPM single-phase electric motor designed for jet pump applications. It features a NEMA 56J frame with a stainless steel threaded shaft, a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure for protection, and foot mounting (F1). This motor operates on 115/230V at 60 Hz and is built with a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in demanding environments.
MODEL CJL3507A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$785.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
35
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.97 in
Phase
1
Power Factor
80
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34G460W998 |
| Frame | 56J |
| Weight | 34. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3428LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | M |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 768178 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3428LC |
| Elec. Spec | 34WGW998 |
| CD Diagram | CD0308 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34G460 |
| Layout | 34LYG460 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 10/8/2012 |
| Leads | 4#18, 1#16 #4TH Y |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CJL3507A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34G460W998 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 28LC 4P TEFC HOR 56J ATO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | CJL3507A |
| SPEC. | 34G460W998 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 8. 2/4. 1 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 74 |
| PF | 80 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 5. 4 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 9. 8/4. 9 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 5. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 11 Ohms A Ph / 1. 73 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 4. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 31 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 61 | 72 | 80 | 85 | 87 | 0 |
| Efficiency | 53. 6 | 67. 7 | 73 | 73. 9 | 93. 2 | 71. 4 | 0 |
| Speed (RPM) | 1784 | 1770 | 1755 | 1739 | 1717 | 1694 | 0 |
| Line Amperes | 2. 7 | 3 | 3. 5 | 4. 1 | 4. 9 | 5. 8 | 4. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA009304 | SA 34G460W998 | 1 EA |
| RA005806 | RA 34G460W998 | 1 EA |
| OC3020F12SP | CYL OIL CAP 20MFD/370V | 1 EA |
| EC1460A05SP | ELEC CAP, 460-552 MFD, 125V, 2. 06D X 3. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| NS2501A02 | INSULATOR, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 34CB3801 | CAPACITOR BOX, DIE CAST | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 51XB1214A08 | 12-14 X 1/2HX WS SL SR TYBX | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3300A24SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A03SP | IEC FH NO GREASER W/. 88 DIA SHAFT HOLE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| WD4100A81 | CAPLUG BPF-7/8, FOR. 86-. 88 HOLE | 1 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| 34GS5003A01 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 4 3/8' | 3 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5056A21 | MODEL 34 TYPE LC STATIONARY SWITCH WITH | 1 EA |
| HA3100A37 | THRUBOLT 10-32 X 8. 500 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0031 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 34-171 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
WorldWide Electric
Model
NTJ34-36-56JB
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/