We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3116T-5 is a 1 HP, 1760 RPM, 3-phase general purpose motor with a NEMA 143T frame (3.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features foot mounting (F1) with a standard conduit box. Designed for applications like pumps, fans, and conveyors, it offers NEMA Premium efficiency and Class F insulation.
MODEL EM3116T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$746.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
34
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.62 in
Phase
3
Power Factor
70
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35BB101M849G1 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3519M |
| Elec. Spec | 35WGM849 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35BB101 |
| Layout | 35LYBB101 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3116T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35BB101M849G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/6/2010 | 19M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405Q082 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/8/2001 | 20M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405S033 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 22M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405S033 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 22M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3116T-5 |
| SPEC. | 35BB101M849G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Start Configuration | DOL |
|---|---|
| No-Load Current | 0. 8 Amps |
| Line-line Res. @ 25°C. | 25. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 9. 66 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 49 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72 | 81. 9 | 84. 8 | 85. 7 | 85. 3 | 84. 4 | 85. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1772 | 1761 | 1749 | 1736 | 1754 |
| Line Amperes | 0. 839 | 0. 919 | 1. 06 | 1. 23 | 1. 43 | 1. 66 | 1. 35 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA212580 | SA 35BB101M849G1 | 1 EA |
| RA199809 | RA 35BB101M849G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
EM3116T-5
Brand
Baldor
Model
EM3116T-8G
Brand
Baldor
Model
EM3116T-5G
Brand
Baldor
Model
EM3116T-57
Brand
Baldor
Model
EM3116T-8
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/