We never sell your data to third parties
Baldor CJL1307A is a 0.75 horsepower, 1725 RPM single-phase jet pump motor with a NEMA 56J frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for jet pump applications, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. This motor operates on 115/230V at 60 Hz and is foot-mounted (F1) with a standard conduit box on the left side.
MODEL CJL1307A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$774.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
35
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.23 in
Phase
1
Power Factor
64
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35G790-519 |
| Frame | 56J |
| Weight | 35. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AA |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 779056 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520L |
| Elec. Spec | 35WG0519 |
| CD Diagram | CD0307 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35G790 |
| Layout | 35LYG790 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 1/9/2013 |
| Leads | 5#18, 1#14 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CJL1307A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35G790-519 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 20L 4P OPEN HOR 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | CJL1307A |
| SPEC. | 35G790-519 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 10. 8/5. 4 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 63 |
| PF | 64 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 12. 4/6. 2 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 6. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 09 Ohms A Ph / 1. 9 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 16 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 45 | 55 | 64 | 70 | 75 | 70 |
| Efficiency | 36 | 52 | 59 | 64 | 66 | 66. 4 | 66 |
| Speed (RPM) | 1784 | 1773 | 1761 | 1749 | 1733 | 1716 | 1733 |
| Line Amperes | 4. 9 | 5. 1 | 5. 5 | 5. 9 | 6. 6 | 7. 4 | 6. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA025198 | SA 35G790-519 | 1 EA |
| RA021248 | RA 35G790-519 | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| RM1001A01 | GROMMET (MIDSTATES#541000) | 1 EA |
| 53XT0832G07 | 8-32X7/16 PN STD SR TY23G X | 1 EA |
| 35EP3202A02SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| SP1033A01 | INSULATOR MODEL 35 TERM PANEL | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3400A02 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 35AD2000 | AIR BAFFLE | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4500A02 | DRIP COVER, STAMPED (W/ AUTOPHERETIC PRI | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35CB4500SP | TERMINAL BOX LID STAMPED | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| SP5066A01 | MODEL 35 TERMINAL PANEL SWITCH WITH LEAD | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0307 | CONNECTION LABEL NAMEPLA. X | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
JL1307A
| Brand | Harwal |
| Model | 2.625 x 4.438 x .438C |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/