We never sell your data to third parties
Baldor JM3120 is a 1.5 HP, 3450 RPM three-phase pump motor with a 56J NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, it features a standard F1 foot mounting configuration and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's pump motor line, engineered for reliable performance in fluid handling systems.
MODEL JM3120
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$629.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
30
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.22 in
Phase
3
Power Factor
86
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.3
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34J770Y691 |
| Frame | 56J |
| Weight | 30. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3424M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 599077 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3424M |
| Elec. Spec | 34WGY691 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34J770 |
| Layout | 34LYJ770 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 6/14/2011 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JM3120
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34J770Y691 | BALDOR/WESTVILLE | 8/21/2003 | 24M 2P OPEN VER 56J DRIPCOVER | |
| 34J770Y691 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/21/2003 | 24M 2P OPEN VER 56J DRIPCOVER | |
| 34F038X480G1 | BALDOR/WESTVILLE | 3/31/2001 | 24M 2P OPEN VER 56J DRIPCOVER | |
| 35E65W725 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 16M 2P ODTF VER 56J DRIPCOVER & EXT FAN | |
| 35E65W725 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 16M 2P ODTF VER 56J DRIPCOVER & EXT FAN |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JM3120 |
| SPEC. | 34J770Y691 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 4. 4/2. 2 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 30 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 74 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 5. 5 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 5/2. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 9. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 9. 5 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 7. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 45°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 59°C |
| Starting Current | 17. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 70 | 79 | 86 | 90 | 88 | 91 |
| Efficiency | 53. 7 | 67. 6 | 73. 4 | 74. 2 | 74 | 74 | 74 |
| Speed (RPM) | 3555 | 3523 | 3490 | 3456 | 3431 | 3338 | 3426 |
| Line Amperes | 1. 2 | 1. 5 | 1. 8 | 2. 2 | 2. 6 | 3. 1 | 2. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA124268 | SA 34F038X116G1 | 1 EA |
| RA114701 | RA 34F038X116G1 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3212A03 | FR EP 34L FOR DRIP CVR | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4001A04 | DRIP COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| WD4101A09 | STIMPSON D3560, . 875 DIA. HOLE PLUG | 1 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA3100A38 | THRUBOLT 10-32 X 9. 375 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
WEG
Model
00156OS3EJPR56J
| Brand | SMC |
| Model | MIW8-8D2-M9PZ |
| Brand | Toshiba |
| Model | VT130P9U430K |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/