We never sell your data to third parties
Baldor CJL1301A is a 0.33 horsepower, 1725 RPM single-phase jet pump motor with a 56J NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for jet pump applications, it features a stainless steel threaded shaft, F1 foot mounting with the standard conduit box on the left, and operates on 115/230V at 60 Hz. This motor is part of Baldor's pump motor line, built for reliable water system operation.
MODEL CJL1301A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$597.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
23
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.89 in
Phase
1
Power Factor
60
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.35
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115/208-230
| Output | . 33 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F492-5599G1 |
| Frame | 56J |
| Weight | 23. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3414L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | R |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 722831 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3414L |
| Elec. Spec | 34WG5599 |
| CD Diagram | CD0307 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F492 |
| Layout | 34LYF492 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/2/2011 |
| Leads | 6#18 Y |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CJL1301A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F492-5599G1 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 14L 4P OPEN HOR 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | CJL1301A |
| SPEC. | 34F492-5599G1 |
| HP | . 33 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 6/3 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 35 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 60 |
| PF | 60 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | N/A |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 6. 8/3. 4 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 2. 95 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 32 Ohms A Ph / 4. 93 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 2. 55 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Locked-Rotor Torque | 3. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 13 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 41 | 51 | 60 | 66 | 72 | 70 |
| Efficiency | 34 | 49 | 56 | 60 | 62 | 63 | 63 |
| Speed (RPM) | 1783 | 1765 | 1745 | 1730 | 1710 | 1680 | 1695 |
| Line Amperes | 2. 6 | 2. 7 | 2. 8 | 3 | 3. 3 | 3. 7 | 3. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA010316 | SA 34F492-5599G1 | 1 EA |
| RA006707 | RA 34F492-5599G1 | 1 EA |
| TPMRG55BV | THERMAL 1PH 0. 75 AUT 105C | 1 EA |
| EC1189A02SP | 61B2D120189NNBA ELEC CAP, 189-227MFD, 12 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4500A02P | DRIPCOVER, MODEL 34 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| 34EP3202A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA6001A03 | THERMAL RETAINER (PLATED) | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 60XW0632A06 | 6-32 X 3/8 TORX HEAD SCREW TAPTITE II | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| SP5086A01 | MODEL 34 TERMINAL PANEL SWITCH WITH LEAD | 1 EA |
| HA3100A14 | THRUBOLT 10-32 X 7. 875 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0307 | CONNECTION LABEL NAMEPLA. X | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/