We never sell your data to third parties
Baldor VL1309A is a 1 horsepower, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56C frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. This foot-mounted (F1) motor operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor and Class F insulation. It is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery requiring a compact, open-ventilated motor.
MODEL VL1309A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$548.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
OPEN
Frame
56C
HP
1
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115/208-230
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F491-3375G1 |
| Frame | 56C |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3428L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6020 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | U |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 724110 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3428L |
| Elec. Spec | 34WG3375 |
| CD Diagram | CD0052 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F491 |
| Layout | 34LYF491 |
| Frame | 56C |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | ROS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/6/2011 |
| Leads | 4#16 A&J, 2#18 B PH, 1#14 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By | |
Specification History for VL1309A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| | 34F491-3375G1 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 28L 2P OPEN VER 56C ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | VL1309A |
| SPEC. | 34F491-3375G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 14/7 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56C |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 40 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 65 |
| PF | 65 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | N/A |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| | SFA 16/8 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 5. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 63 Ohms A Ph / 1. 64 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 37°C |
| Locked-Rotor Torque | 4. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 46 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 45 | 58 | 68 | 75 | 83 | 79 |
| Efficiency | 47. 1 | 60. 7 | 66. 5 | 69. 1 | 70. 2 | 69. 4 | 70. 9 |
| Speed (RPM) | 3578 | 3563 | 3546 | 3529 | 3511 | 3491 | 3500 |
| Line Amperes | 5. 7 | 6 | 6. 4 | 7 | 7. 7 | 8. 4 | 8. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA010003 | SA 34F13-3132 | 1 EA |
| RA006448 | RA 34F13-3132 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3210A03SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| SP1006A01 | TERM. BOARD, MODE 35 SW X H-23655 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4000A11 | DRIP COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 34GS5003A01 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 4 3/8' | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| SP5056A24 | MODEL 34 TYPE L STATIONARY SWITCH WITH L | 1 EA |
| 33CB4800A02 | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA3100A45 | THRUBOLT 10-32 X 8. 875 | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
VL1313A
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-502069 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/