We never sell your data to third parties
Leeson 191558.00 1 HP, 1750 RPM three-phase washdown duty motor with 56HC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame, Class F insulation, and sealed ball bearings for corrosion resistance in washdown environments.
MODEL 191558.00
$1,354.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.2-3.0/1.5
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Rated
Enclosure
TEFC
Frame
56HC
Frame Length
7.99
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
9.65
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
N
KW
0.75
Length
15.16
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
71.5
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1750
Starting method
Line Or Inverter
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
11
Regal Beloit Leeson&Reg; 191558.00
UPC: 691720104019 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Inverter Ready, 1 hp, 208 to 230/460 VAC, 3.2 to 3/1.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56HC Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 2.99 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.77 in L
Features:
- Paint free exterior
- Stainless steel output shafts
- Re-positional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- IRIS inverter duty insulation system
- Laser etched full-fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 13.77 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.2 to 3/1.5 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 2.99 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Inverter Ready |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/