We never sell your data to third parties
Leeson 122248.00 is a 1 HP, 1760 RPM three-phase brake motor with a 143TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This general purpose brake motor is designed for continuous duty applications requiring reliable stopping and holding torque. It carries UL and CSA listings with Class F insulation.
MODEL 122248.00
$1,320.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.2/1.6
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Length
7
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
9.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
N
KW
0.75
Length
22.88
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
68.5
Resistance main
12.96
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
1760
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.56
Regal Beloit Leeson&Reg; 122248.00
UPC: 691720098738 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Brake Motors, Special Features: Washdown Duty Motors, 1 hp, 230/460 VAC, 3.2/1.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1760 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 143TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 3 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 17.66 in L
Features:
- Fail-safe positive stop and holding brakes
- Load stops automatically when power is turned off
- Manual brake release designs
- Dual voltage brake coils
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 17.66 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.2/1.6 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1760 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 143TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Brake Motors |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/