We never sell your data to third parties
Leeson 194005.00 7.50 HP, 1745 RPM three-phase washdown duty motor with 213TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame, Class F insulation, and sealed ball bearings for harsh washdown environments. 91.7% efficiency.
MODEL 194005.00
$3,442.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6306
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
HP
7.50
Hz
60
Insulation Class
F
KW
5.6
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6306
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.375
Shaft Length
3.38
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 194005.00
UPC: 691720052730 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Inverter Ready, 7.5 hp, 230/460 VAC, 19.4/9.7 A, 60 Hz, 3 ph, 1745 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 213TC Frame, 1.38 in Dia x 3.38 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 22.2 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 21.57 in L x 12.4 in H
Features:
- Paint free exterior
- Stainless steel output shafts
- Re-positional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- IRIS inverter duty insulation system
- Laser etched full-fact nameplate on frame
- All stainless exterior
- Anti-corrosion coating applied to interior components
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 21.57 in L x 12.4 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 19.4/9.7 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1745 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 213TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 22.2 ft-lb |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 3.38 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Inverter Ready |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 324THFCD8038 |
SKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/