We never sell your data to third parties
Baldor EL11209 is a 0.5 HP, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 115/230V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for foot mounting (F1) in applications like fans, blowers, and light industrial machinery. It includes Class F insulation and NEMA Design B performance.
MODEL EL11209
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$597.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
48
Frame Material
Steel
HP
0.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
32
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
10.63 in
Phase
1
Power Factor
98
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Enclosure | OPEN |
| Frame | 48 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | .500 HP @ 60 HZ |
| Phase | 1 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 115.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 4.700 A @ 115.0 V 3.200 A @ 208.0 V 2.350 A @ 230.0 V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 76.2 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 2.4 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3424LC |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 10.63 IN |
| Power Factor | 98 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 0.500 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1725 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| Brand | Rexnord |
| Model | MHT9221518 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 314984 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6205ZZC3 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | LTSCL2LX2 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/