We never sell your data to third parties
Baldor EM2334T-58 is a 20 HP, 1465 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 256T frame (6.25-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for 50 Hz operation on 380-415V Y-start/delta-run windings, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque for driving pumps, fans, and compressors.
MODEL EM2334T-58
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,606.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
304
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.55 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1465
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1500
Voltage
400
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 256T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 20.000 HP @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400.0 V @ 50 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals |
UR CE CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 28.000 A @ 400.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 92.1 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 28.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 12 AWG |
| Motor Type | 0956M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 23.35 IN |
| Power Factor | 84 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1465 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2334T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2334T-5
Brand
Baldor
Model
EM2334T-G
Brand
Baldor
Model
EM2334T-58
Brand
Baldor
Model
EM2334T-8
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/