We never sell your data to third parties
WEG 10036ET3E405HP-W22 W22 NEMA Premium TEFC three-phase motor, 100HP, 3600RPM, 405HP frame, 230/460V 60Hz. Cast iron construction with IP55 enclosure, Class F insulation, and 1.15 service factor. Suitable for severe duty and inverter duty applications.
MODEL 10036ET3E405HP-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,488.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
405HP
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 100 HP |
| Mounting | Footless |
| Flange | P |
| Mounting | W-6 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more