We never sell your data to third parties
Leeson 194222.00 1 HP, 1740 RPM three-phase definite purpose motor with 80M NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Cast iron frame, Class F insulation, ball bearings. Designed for compressor, pressure washer, woodworking, and other definite purpose applications. UL and CSA listed.
MODEL 194222.00
$1,082.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6204
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
85.5
Enclosure
TEFC
Frame
80M
Frame Material
Cast Iron
Frequency
60
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
KW
0.75
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6204
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
0.750
Shaft Length
1.57
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 194222.00
UPC: 691720992173 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Definite Purpose AC Motor, 4-Pole Squirrel Cage Induction Run, 1 hp, 230/460 V, 3/1.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1740 rpm, 1 Speed, IP55 Totally Enclosed Fan Cooled, 80M Frame, 0.75 in Dia x 1.57 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, B3 Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 13.18 in L x 9.42 in H
Features:
- 50/60 Hz interchangeability
- 230 V brake coil
Specs:
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Induction Run |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Dimensions | 13.18 in L x 9.42 in H |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Amperage Rating | 3/1.5 A |
| Mounting Type | B3 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | IP55 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 80M |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 0.75 in Dia x 1.57 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1.15 |
Packaging:
| Length | 14.96 in |
|---|---|
| Width | 8.89 in |
| Height | 11.57 in |
Certifications/Standards:
CE Certified | CSA Certified | UL Listed | UL Recognized
Limited
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | E618B |
| Brand | Boston Gear |
| Model | X247A-6A-13-9 |
SKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/