We never sell your data to third parties
Leeson B199784.00 10 HP, 3600 RPM three-phase JP pump motor with 213JP NEMA frame and Drip Proof enclosure. Operates on 230/460V at 50/60 Hz with 1.15 service factor. C-face rigid base design for close-coupled pump applications. Class F insulation, continuous duty.
MODEL B199784.00
$1,202.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
213JP
HP
10
Hz
50/60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; B199784.00
UPC: 691720992333 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON® Close Coupled Pump Motor, 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, 10 hp, 230/460 V, 24.2/12.1 A, 60/50 Hz, 3 ph, 3520 rpm, 1 Speed, Drip Proof, 213JP Frame, 1.375 in Dia x 8.14 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 23.11 in L x 12.18 in W x 11.02 in H
Features:
- Locked bearing shaft end
Specs:
| Type | 2-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 23.11 in L x 12.18 in W x 11.02 in H |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Amperage Rating | 24.2/12.1 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60/50 Hz |
| Speed | 3520 rpm |
| Enclosure Type | Drip Proof |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 213JP |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 1.375 in Dia x 8.14 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1.15 |
Packaging:
| Length | 27.83 in |
|---|---|
| Width | 16.9 in |
| Height | 20.08 in |
Certifications/Standards:
CE Certified | CSA Certified | UL Recognized
Limited
SKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-401354 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | G356 |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 711FX3-ST-HV |
SKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2525294
Couldn’t be happier
This motor was a very good price and I received it within 2 days. I couldn’t be happier.
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/