We never sell your data to third parties
Leeson C167A 1/2 HP, 1725 RPM, single-phase general purpose motor with NEMA 56 frame and drip-proof (DP) enclosure. Operates on 115-230V at 60 Hz. Suitable for indoor general purpose applications requiring reliable performance.
MODEL C167A
$334.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
56
HP
1/2
Hz
60
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Voltage
115-230
Regal Beloit Marathon C167A
UPC: 722856081674 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Capacitor Start Motors Special Features, 0.5 hp, 115/230 VAC, 4.6/2.3 A, 60 Hz Frequency, 1 ph ph, 1725 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 56 Frame, 0.63 in Dia x 1.97 in L Shaft, Selective CCW Rotation, 1.25 Service Factor, Ball Bearing, 36.6 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 11.47 in L x 6.19 in W x 7.86 in H Dimensions
Features:
- Heavy gauge steel frame and base
- Horizontal motor orientation
Specs:
| Service Factor | 1.25 |
|---|---|
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class B |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.97 in L |
| Torque Rating | 36.6 ft-lb |
| Phase | 1 ph |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Selective CCW |
| Frame | 56 |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 1725 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 4.6/2.3 A |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Dimensions | 11.47 in L x 6.19 in W x 7.86 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
Packaging:
| Length | 16.38 in |
|---|---|
| Width | 10.5 in |
| Height | 9.62 in |
Certifications/Standards:
CE | CSA Certified | UL Listed
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreBrand
Baldor
Model
EL11304
Brand
Leeson
Model
101585.00
Brand
Leeson
Model
S012
Brand
Baldor
Model
L3504A
Brand
Baldor
Model
EL3504
Brand
Leeson
Model
C168A
Brand
Century
Model
C461
| Brand | Edwards |
| Model | AC1911 |
| Brand | Drillco |
| Model | 445E132 |
| Brand | Champion |
| Model | XL5-13/64 |
| Brand | Champion |
| Model | TWISTER-XGO |
SKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreSKU: 2526526
Leeson motor
Just what the dr ordered to get our compressor up and running again. Couldn't of asked to get it much quicker!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/