We never sell your data to third parties
Marathon GT1048A 125 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 444TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for industrial duty applications.
MODEL GT1048A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$13,717.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444TS
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Marathon Globetrotter AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 125 hp, 460 VAC, 138 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3580 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 444TS Frame, 2.38 in Dia x 4.75 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 230 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 42.96 in L x 30.75 in W x 26.75 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- IP55 construction
- Hazardous Duty motors division 2 UL certification nameplate
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.38 in Dia x 4.75 in L |
| Torque Rating | 230 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 125 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 444TS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3580 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 138 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 42.96 in L x 30.75 in W x 26.75 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
GT1048A
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22207EAW33C3 |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 6202160UP |
| Brand | Rexnord |
| Model | 730021519 |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more