We never sell your data to third parties
Marathon E760A Globetrotter 15 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 254T frame and Drip Proof (DP) enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with 1.15 service factor. Built for continuous duty in industrial applications.
MODEL E760A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,015.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Induction Run Motors, 15 hp, 575 VAC, 15.1 A, 60 Hz, 3 ph, 1768 rpm, 1 Speed, IP12 DP Enclosure, 254T Frame, 1-5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 44.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 22.1 in W x 16.33 in D x 14.07 in H
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-5/8 in Dia |
| Torque Rating | 44.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP12 DP |
| Speed | 1768 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 15.1 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 22.1 in W x 16.33 in D x 14.07 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | KIT 400RBDCD-NU316 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-685-SS-4-08 |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more