We never sell your data to third parties
Marathon GT1152A 150 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 445T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is built to industrial duty standards.
MODEL GT1152A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$14,356.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 150 hp, 575 VAC, 135 A, 60 Hz, 3 ph, 1790 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 445T Frame, 3-3/8 in Dia x 8-1/2 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 440 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 46.71 in W x 31.93 in D x 26.75 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3-3/8 in Dia x 8-1/2 in L Extension |
| Torque Rating | 440 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 150 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 445T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1790 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 135 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 46.71 in W x 31.93 in D x 26.75 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3436A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTFCD6101 |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more