We never sell your data to third parties
Marathon GT1217A (model 254TTFCD6078) is a 7-1/2 HP, 1200 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for industrial duty applications.
MODEL GT1217A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,235.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
HP
7-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
230/460
Marathon® AC Motor, 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, General Purpose AC Motors Application, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 7-1/2 hp, 230/460 VAC, 19.8/9.9 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1182 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 254TC Frame, 1.626 in Dia x 4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 33.4 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.626 in Dia x 4 in L Extension |
| Torque Rating | 33.4 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7-1/2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1182 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 19.8/9.9 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 5600-20M-115 |
SKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more