We never sell your data to third parties
Marathon U1868 5 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 184TV frame and Totally Enclosed Air Over (TEAO) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for fan and blower applications where the driven equipment provides cooling airflow.
MODEL U1868
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,147.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Chiller/Cooling Tower Motors Application, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 5 hp, 230/460 VAC, 12.4/6.2 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1755 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Air Over Enclosure, 184TV Frame, 1.13 in Dia x 2.85 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 19 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 15.74 in L x 13.27 in W x 11.27 in H Dimensions
Features:
- Bearing Current Protection (BCP)
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Internal and external epoxy paint finish
- Extended grease tubes regreasable in service
- Suitable for all angle mounting
- Inpro/Seal quality VBX bearing isolators
- Actual test and vibration data supplied with each motor
- Horizontal or up or down motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Application Type | Chiller/Cooling Tower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.85 in L |
| Torque Rating | 19 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 184TV |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Air Over |
| Speed | 1755 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 12.4/6.2 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.74 in L x 13.27 in W x 11.27 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
U1868
Brand
Marathon Electric
Model
184TTTCD16545
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more