We never sell your data to third parties
Leeson E668A 2 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a 145T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with continuous duty. Suitable for industrial applications requiring reliable performance in dusty or damp environments.
MODEL E668A
$661.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Regal Beloit Marathon E668A
UPC: 722856051165 | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Severe/Continuous-Duty Low Voltage, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 2 hp, 575 VAC, 2.4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1740 rpm Speed, 1 Speed, IP54 TENV Enclosure, 145T Frame, 7/8 in Dia x 2.56 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 6 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 11.43 in W x 10.83 in D x 7.44 in H Dimensions
Features:
- Blue Chip quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- MAX GUARD class F insulation system
- Capable of constant torque speed range
- 1.15 service factor on sinewave, 1 service factor on IGBT power
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 7/8 in Dia x 2.56 in L Extension |
| Torque Rating | 6 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 145T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP54 TENV |
| Speed | 1740 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 2.4 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 11.43 in W x 10.83 in D x 7.44 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Severe/Continuous-Duty Low Voltage |
Packaging:
| Length | 15.82 in |
|---|---|
| Width | 12.56 in |
| Height | 9.38 in |
Certifications/Standards:
CE Certified | CSA Certified | UL Recognized | NEMA Premium® Efficiency | IEEE45 USCG Marine Duty | Ford EM1 Automotive Duty Specification | NEMA Design Code: B
36 months
SKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-474006 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5/5VX800 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456285 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-75-30M-LLUSNT |
SKU: 726031
Great service, both pricing & delivery
I order from MRO Supply quite often. Very happy with the company
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/