We never sell your data to third parties
Marathon U532A 25 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 405TS frame and drip proof enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Manufactured by Marathon Electric to industrial duty standards.
MODEL U532A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$8,984.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
405TS
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Fire Pump Motors Application, Squirrel Cage Induction Run Motors Special Features, 125 hp, 460 VAC, 142 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1785 rpm Speed, 1 Speed, IP23 DP Enclosure, 405TS Frame, 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 368 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 50 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 35.44 in L x 24.22 in H Dimensions
Features:
- Designed for use on pumps for fire pump duty
- Red paint on 25 hp through 200 hp
- Will accept C-face kits
- Single voltage motors have 12 leads and are suitable for wye-delta, across the line, or part winding start
- Dual voltage motors have 12 leads, suitable for wye-delta or across the line start on either voltage, or part winding start on low voltage
- Rated 60/50 Hz, 190/380 or 380 V at next lower horsepower
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Fire Pump Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L Extension |
| Torque Rating | 368 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 125 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 405TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 50 deg C |
| Enclosure Type | IP23 DP |
| Speed | 1785 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 142 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 35.44 in L x 24.22 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more| Brand | Dichtomatik |
| Model | 16X40X8SC-T |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | SSUCF204-12 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 213TTFCD6540 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 445TTTCD16537 |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more