We never sell your data to third parties
Marathon U535A 150 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 444TS frame and drip proof enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for continuous duty in industrial applications requiring reliable open drip proof performance.
MODEL U535A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$12,973.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
444TS
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Fire Pump Motors Application, Squirrel Cage Induction Run Motors Special Features, 150 hp, 460 VAC, 170 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1788 rpm Speed, 1 Speed, IP23 DP Enclosure, 444TS Frame, 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 441 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 50 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 40.83 in L x 26.9 in H Dimensions
Features:
- Designed for use on pumps for fire pump duty
- Red paint on 25 hp through 200 hp
- Will accept C-face kits
- Single voltage motors have 12 leads and are suitable for wye-delta, across the line, or part winding start
- Dual voltage motors have 12 leads, suitable for wye-delta or across the line start on either voltage, or part winding start on low voltage
- Rated 60/50 Hz, 190/380 or 380 V at next lower horsepower
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Fire Pump Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 441 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 150 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 444TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 50 deg C |
| Enclosure Type | IP23 DP |
| Speed | 1788 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 170 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 40.83 in L x 26.9 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
444TSTDCD4333
Brand
Marathon Electric
Model
U535A
| Brand | Bestorq |
| Model | 2/5VK2800 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y545 |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more