We never sell your data to third parties
Marathon U597 Globetrotter 30 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 284TS frame and drip proof (DP) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for indoor industrial applications requiring reliable, ventilated operation.
MODEL U597
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,147.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
284TS
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous Duty Low Voltage, Application Type: Fire Pump Motors, Special Features: Squirrel Cage Induction Run Motors, 30 hp, 230/460 VAC, 72/36 A, 60 Hz, 3 ph, 3560 rpm, 1 Speed, IP23 DP Enclosure, 284TS Frame, 1-5/8 in Dia x 3-1/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 44.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 50 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 24.34 in L x 16.92 in W x 15 in H
Features:
- Designed for use on pumps for fire pump duty
- Red paint on 25 hp through 200 hp
- Will accept C-face kits
- Single voltage motors have 12 leads and are suitable for wye-delta, across the line, or part winding start
- Dual voltage motors have 12 leads, suitable for wye-delta or across the line start on either voltage, or part winding start on low voltage
- Rated 60/50 Hz, 190/380 or 380 V at next lower horsepower
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Fire Pump Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-5/8 in Dia x 3-1/4 in L Extension |
| Torque Rating | 44.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 30 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 284TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 50 deg C |
| Enclosure Type | IP23 DP |
| Speed | 3560 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 72/36 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 24.34 in L x 16.92 in W x 15 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous Duty Low Voltage |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R8VK2360-4 |