We never sell your data to third parties
Marathon Y851A 100 HP, 1188 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 444T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for continuous industrial duty applications.
MODEL Y851A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$18,086.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Marathon Blue Chip AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty, 100 hp, 460 VAC, 114 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1188 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 444T Frame, 3.38 in Dia x 8.5 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 554 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 50.787 in L x 32.12 in W x 27.14 in H Dimensions
Features:
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- 4140 high strength shaft material
- NEMA design C for extra high starting and breakdown torque design
- Roller bearing on drive end for belted loads
- IP55 rating, enclosure protection against dust and water jets
- Suitable for wye-delta and across the line or part winding start
- Axial surface seal (50 to 200 hp) and Inpro smart ring plus on the 250 hp model, rotating shaft seals on each end
- External epoxy paint
- Brass drain and breather
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3.38 in Dia x 8.5 in L |
| Torque Rating | 554 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 100 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 444T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1188 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 114 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 50.787 in L x 32.12 in W x 27.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | 3308 A-2ZNR/C3 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSFWB7210B-100KC-B5-KS1 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y380 |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read more